Nie każde kruszywo jest takie samo. Oczywiście wiele zależy od tego, w jaki sposób w ogóle powstaje dane kruszywo, ale nie jest to jedyny wyznacznik jego jakości. Wiadomo, że ważna jest skała, bo kruszywo powstaje przecież z konkretnej skały. To zupełnie naturalne. Ale z drugiej strony ważne są też metody obróbki takiego kruszywa. Wiadomym jest, że najlepiej wybierać tak zwane uszlachetnione kruszywo. Jest to kruszywo przesiane i przepłukane, które z pewnością nie będzie posiadało żadnych zanieczyszczeń, a co za tym idzie – będzie doskonale sprawdzało się do różnego rodzaju zadań. Zastosowań samego kruszywa jest wiele, więc trzeba wspomnieć przynajmniej o kilku z nich.
Na pewno kruszywo jest bardzo dobrym materiałem do tworzenia nowych odcinków dróg, autostrad
Wynika to z tego, że materiał jakim jest kruszywo jest po prostu tani. Nic dziwnego – najczęściej są to naturalne odpadki skalne, które w sposób mechaniczny czy termiczny zostały rozkruszone. Oprócz budownictwa drogowego kruszywo ma też zastosowanie w zwykłym budownictwie czyli produkuje się z niego m.in. zaprawy budowlane. W budownictwie liczy się też dobry beton, a to właśnie z kruszywa może powstać najlepszy.
W wyniku wielu obróbek takiego kruszywa powstają różne grubości ziarenek skalnych. W zależności od tego jak grube jest takie ziarenko można swobodnie wyróżnić kruszywa drobne, grube, wypełniacze, mieszanki różnych ziaren, kruszywa o uziarnieniu ciągłym. Nie sposób powiedzieć, które z tych kruszyw jest najlepsze, bo to wszystko zależy od tego, do jakiego rodzaju prac chcemy zastosować konkretne kruszywo. W profesjonalnie prowadzonych hurtowniach na pewno dowiemy się, jaki materiał będzie najlepszy do konkretnego rodzaju prac.