Chłodziwo stanowi płyn – najczęściej zarówno chłodzącą jak i smarującą, który ma szerokie zastosowanie w przemyśle. Wykorzystuje się je w wielu dziedzinach przemysłu, bo praktycznie każda maszyna, która pracuje po kilkanaście godzin dziennie, potrzebuje czegoś, co ją schłodzi.
W przeciwnym razie może dojść nawet do zepsucia się maszyny z powodu przegrzania. Warto korzystać z chłodziw, bo nie jest to ogromny wydatek dla właściciela firmy. Chłodziwa można kupić nawet przez internet. Jest wiele rodzajów urządzeń, w których wykorzystuje się chłodziwa, ale zazwyczaj same płyny nie różnią się niczym oprócz nazwy.
Chłodziwo można wykorzystać w chłodziarkach, czyli w chłodnictwie na dużą skalę.
Nie chodzi tutaj o zwykłe lodówki z lodami w sklepach, ale o duże pomieszczenia chłodnicze, ogromne chłodnie. Nie jest to chłodzenie główne, ale pośrednie. Polega ono na tym, że od ciał ochładzanych biegnie ciepło aż do czynnika chłodzącego – dokładnie w tym kierunku. Znane jest też wykorzystanie chłodziw w przypadku silników spalinowych w tak zwanych chłodnicach. Oprócz tego chłodziwa wykorzystuje się w obrabiarkach np. do obrabiania poprzez skrawanie. Wykorzystuje się wtedy specjalny nóż, którego ostrze jest smarowane i chłodzone właśnie chłodziwem. W rdzeniu reaktora jądrowego także znaleźć można chłodziwo. W Polsce jednak przemysł jądrowy nie istnieje i dotyczy to najbardziej zaawansowanych państw.
Chłodziwo ma za zadanie wydłużyć trwałość konkretnego narzędzia. Jeśli są to chłodziwa wiertnicze – powinny zwiększyć jakość otworów, które tworzą. To samo dotyczy tokarek czy obrabiarek, w których również wykorzystuje się chłodziwa. Są one wszędzie tam, gdzie maszyna musi pracować przez większość godzin w ciągu dnia. Chłodziwa nie są drogie, dlatego warto pokusić się o ich dostarczenie maszynom.