Karta ratownicza w pojeździe

Ocena użytkowników: 0 / 5

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Share

Czas to jeden z najważniejszych elementów powodzenia akcji ratowniczej. Bardzo ważna jest tzw. „złota godzina”, czyli czas od wystąpienia wypadku do odwiezienia rannego do szpitala. W momencie wypadku, gdy zagrożone jest życie ludzkie liczy się każda sekunda… Podstawowym celem akcji jest ułatwienie działań zespołów ratowniczych, poprawa bezpieczeństwa ofiar wypadków drogowych podczas pracy zespołów ratowniczych i wyposażenie jak największej ilości pojazdów w Polsce w karty ratownicze i nalepki. Gdy liczy się każda sekunda, karta taka może uratować życie skracając czas prowadzenia akcji ratowniczej nawet o 30 procent.

Artykuł powstał na podstawie treści zawartych na poniższych stronach:

http://kartyratownicze.pl/

http://www.strazacki.pl/artykuly/777-karta-ratownicza-skraca-akcje-az-o-30

http://kgpsp.gov.pl/

8 stycznia 2014 r. w Jednostce Ratowniczo Gaśniczej nr 10 w Warszawie odbyła się inauguracja akcji "Karta ratownicza w pojeździe". Współorganizatorami przedsięwzięcia są Państwowa Straż Pożarna, Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego i Związek Dilerów Samochodów. Od środy karty są dostępne w internecie, a także bezpłatnie w punktach dealerskich i serwisowych na terenie kraju i w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych.

Nalepka informacyjna - Karta ratownicza

Czym jest karta ratownicza („rescue sheet”)? „To zestandaryzowana informacja, która na karcie papierowej w formacie A4 przedstawia schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami umiejscowienia wzmocnień karoserii, rozmieszczenia poduszek bezpieczeństwa, czy też gazowych napinaczy pasów. Pozornie zwykła kartka papieru wożona w samochodzie pozwala często skrócić czas akcji ratowniczej o 30 procent, o 6 – 9, często decydujących, minut. Pozornie zwykła kartka papieru może uratować Ci życie.”

Co roku na polskich drogach prowadzone są tysiące akcji ratowniczych spowodowanych wypadkami drogowymi, w których by uratować życie pasażerów liczy się każda sekunda. Konstrukcja, wzmocnienia i systemy bezpieczeństwa pojazdów to zawsze wyzwanie dla grupy ratowniczej. Na drogach jeździ setki modeli samochodów i każdy jest inaczej skonstruowany. Karoserie samochodów mają wzmocnienia, które są bardzo różnie umiejscowione. Gdy nożyce natkną się na takie wzmocnienie – pękają. Znalezienie i odłączanie akumulatorów też wbrew pozorom nie jest łatwe. Podobnie ma się sprawa z poduszkami powietrznymi. Dlatego aby przyspieszyć wydobycie pasażerów z rozbitego pojazdu opracowano europejski system „Karta ratownicza pojazdu”.

Nalepka informacyjna - Karta ratownicza naklejona na szybie Karta ratownicza w osłonie przeciwsłonecznej kierowcy

Odpowiednią dla modelu samochodu kartę należy umieścić w osłonie przeciwsłonecznej kierowcy. Dodatkowo, aby służby ratownicze wiedziały, że w samochodzie znajduje się taka karta należy nakleić, od wnętrza pojazdu w lewym dolnym rogu szyby od strony kierowcy, specjalną naklejkę informacyjną. Pamiętajcie gdy tylko zobaczycie taką grafikę, zacznijcie od przeanalizowania karty ratowniczej. Pomoże Wam w skróceniu i skuteczności akcji ratowniczej.


Punkty wydawania oraz wzory kart ratowniczych znajdziecie na stronie akcji pod adresem: http://kartyratownicze.pl/wzory-kart-ratownicznych

 

 

Share on Myspace