III Ogólnopolskie Manewry Służb Ratowniczych Kłobuck-Zawady 2010

Ocena użytkowników: 0 / 5

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Share

 

W dniach 15-17 września 2010 odbyły się III Ogólnopolskie Manewry Służb Ratowniczych Kłobuck-Zawady 2010 zorganizowane przez Będzińską Grupę Ratownictwa PCK oraz Ochotniczą Straż Pożarną Zbory. Podczas Manewrów przeprowadzono symulację wielu niebezpiecznych sytuacji m.in. wypadku autokaru szkolnego z dwoma samochodami w centrum Kłobucka, nocne poszukiwania zaginionych turystów wypoczywających na terenie Zawad i Zborów, ewakuacji powodzian z zalanych terenów obozu harcerskiego, wypadku na przejeździe kolejowym z udziałem pociągu i samochodu osobowego.

 

 

Podczas tych sytuacji ćwiczona była umiejętność niesienia pomocy, oraz wspólnego działania różnych służb ratowniczych. Osoby, które przez przypadek znalazły się w okolicy przeprowadzanych ćwiczeń ,często myślały że jest to wypadek realny ,a nie pozoracja wypadku. Poszkodowani pozoranci posiadali profesjonalną charakteryzację ,oraz odpowiednio wyreżyserowane dla nich role jakie mieli grać, co jeszcze bardziej uwiarygodniało wypadek. Do tego celu użyto sztucznych ran i złomowanych samochodów , oraz postarano się o odpowiednią obsadę pozorantów, służb i sprzętu. W manewrach zorganizowanych przez PCK Będzin i OSP Zbory brało udział ponad 100 osób.

 


Inicjatorami III Ogólnopolskich Manewrów Służb Ratowniczych byli:

 

 

 

 

 

w manewrach udział wzięły następujące służby:


Sczególne podziękowania kierujemy do darczyńców dzięki którym zorganizowanie takiej imprezy było możliwe:

 

 

Podczas III Manewry Służb Ratowniczych Kłobuck-Zawady 2010 zainscenizowano cztery pozorowane sytuacje takie jak zderzenie autokaru z autami osobowymi, ewakuacja ośrodka wypoczynkowego zalanego podczas powodzi, przeszukiwanie terenu wokół rzeki Liswarty przy pomocy tyraliery, zderzenie auta osobowego z pociągiem na przejeździe kolejowym.  Wszystko odbyło się według następującego harmonogramu:

 

15.09.04 (środa)

 • 16.00-17.00 – powitanie uczestników III MSR + parada (sala konferencyjna);
 • 18.00-21.00 – pozoracja Autokar;
 • 22.00-23.00 – nieobowiązkowe ćwiczenia ze sprzętem ratowniczym (urazówka sprzęt, badanie urazowe, oddechówka sprzęt)

16.09.04 (czwartek)

 • 10.00 – przygotowanie konkurencji na quady;
 • 14.30 – rozdanie nagród (dyplomy, zabawki karetki);
 • 15.00-18.00 – pozoracja powodzi;
 • 24.00-2.00 – pozoracja tyraliera;

17.09.04 (piatek)

 • 10.00-12.00 – seminarium „Bezpieczeństwo na miejscu zdarzenia” i „Badanie pacjenta urazowego”;
 • 12.00-13.00 – przygotowanie pozoracji pokazowej z udziałem pociągu;
 • 13.00 – pozoracja pokazowa z udziałem pociągu;
 • 16.00 – oficjalne zakończenie III MSR.

 

 • Wypadek drogowy z udziałem autokaru

Na skrzyżowaniu w centrum Kłobucka na ulicy Rynek koło Starostwa Powiatowego w Kłobucku doszło do wypadku komunikacyjnego. Zderzył się autobus przewożący dzieci z samochodem osobowym oraz busem. Jest ok. 20 osób poszkodowanych. Na miejsce zdarzenia jako pierwszy przybywa zastęp Straży Pożarnej, który dysponuje sprzętem ratownictwa drogowego. Straż przystępuje do ewakuacji poszkodowanych w aucie osobowym Jako druga na miejsce zdarzenia dociera Policja, która zabezpiecza miejsce zdarzenia i zaczyna wykonywać czynności ustalające przyczynę wypadku. Kolejne na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane dwie jednostki Państwowego Pogotowia Ratunkowego – jeden ambulans przywiózł osobę dokonującą segregacji poszkodowanych i koordynatora działań medycznych, a drugi zespół ratowniczy. Po wstępnym rozpoznaniu na miejsce zostają zadysponowane zespoły ratownicze z Grup Ratownictwa PCK – 5 Patroli Ratowniczych, 1 ambulans typu „T”, 4 ambulanse typu „P” oraz Polowy Punkt Medyczny. Poszkodowanych w wypadku zostało prawie 40 osób.

 

 

Zadania:

 • zabezpieczenie miejsca zdarzenia;
 • wydobycie osób poszkodowanych z samochodów;
 • zabezpieczenie przed pożarem samochodów i wycieków;
 • pomoc przy udzieleniu pomocy poszkodowanym;
 • udrożnienie przejazdu.

Siły:

 • Policja: dwa samochody drogówki + policjanci dochodzeniowi;
 • OSP: dwa samochody gaśnicze, 2 x lekki, samochód RT;
 • Pogotowie: TRIAGE, „P”;
 • PCK: 5 x „P”, 1x „T”

Szef pozoracji: Pogotowie Ratunkowe


 

 • Poszukiwanie zaginionych pijanych studentów

Grupa pijanych studentów wracała z imprezy do Ośrodka Wypoczynkowego "Paradise" przy ul. Piwnej 12 w Zawadach. Niestety tylko jedna osoba dotarła do ośrodka. Powiadomiła ona ratowników PCK nocujących w pobliskim ośrodku wczasowym, że wraz z grupą sześciu kolegów zgubili się w pobliskim lesie. Zaginięcie nastąpiło na drugiej stronie rzeki koło mostu. Na miejsce zostało zadysponowane pięć jednostek Straży Pożarnej oraz sześć Grup Ratownictwa PCK. Wszyscy spotkali się w miejscu wyznaczonym przez Koordynatora działań i przygotowali się do poszukiwań zabierając sprzęt ratowniczy i oświetlenie. Wszyscy udali się w miejsce wskazane przez studenta i rozpoczęli poszukiwania. O godzinie 300 poszukiwania zakończyły się sukcesem, wszyscy zaginieni studenci zostali odnalezieni.

 

Zadania:

 • odnalezienie osób;
 • udzielenie pomoc.

Siły:

 • OSP: trzy samochody GCBA, 2 x lekki;
 • PCK: 5 x „P”, 1x „T”.

Szef pozoracji: uczestnicy (Będzin) wyznaczony przez organizatora

 

 • Ewakuacja powodzian

Urząd Gminy Popów o godzinie 1500 poinformował Prezesa OSP Zbory, iż fala powodziowa dociera do ośrodka ZHP w Zawadach, gdzie dzieci mają kolonie. Należy szybko ewakuować ośrodek zanim poziom wody się podniesie. Na miejsce zostają skierowane okoliczne jednostki straży pożarnej, które mają ewakuować przebywających w ośrodku ludzi. Pobliska szkoła zostaje przekształcona w punkt ewakuacji dla poszkodowanych, gdzie zostanie im zapewniona opieka. Niestety okazuje się, że woda zaczęła wdzierać się na teren ośrodka i odcięła jedną z dróg wyjazdu. Zostaje zadysponowany Polowy Punkt Medyczny oraz Punkt Łącznościowy, które rozkładają się przy szkole, gdzie zostały ewakuowane osoby z ośrodka. Do pomocy w ośrodku zostają zadysponowane Patrole Ratownicze oraz Ambulanse z Grup Ratownictwa PCK. Poszkodowanych było prawie 30 osób.

 

 

Zadania:

 • dostanie się na miejsce zdarzenia;
 • udzielenie pomocy poszkodowany;
 • transport ciężko poszkodowanych przez rzekę;
 • transport lżej poszkodowanych drogą;
 • wydanie posiłku;
 • ewakuacja reszty ludzi do zaplecza socjalnego;
 • zabezpieczenie i transport wartościowych przedmiotów przez policję i straż.

Siły:

 • Policja: samochód prewencji;
 • OSP: j/w;
 • PCK: j/w;
 • Pogotowie: P.

 

7 osób poszkodowanych + 20 osób ewakuacji

Szef pozoracji: Strażacy OSP Zbory

 

 • Wypadek z udziałem pociągu

Na stacji PKP Miedźno dochodzi do groźnego wypadku. Pociąg relacji Zduńska Wola – Częstochowa uderza w samochód osobowy, ciągnąc go za sobą przez długą drogę. W pociągu jechała wycieczka szkolna. Jest bardzo dużo rannych. Samochód stanął w płomieniach. Na miejsce zdarzenia udały się zastępy Straży Pożarnej ze sprzętem ratownictwa drogowego. A następnie zadysponowano Grupy Ratownictwa PCK oraz Państwowe Pogotowie Ratunkowe - Polowy Punkt Medyczny, 5 Patroli Ratowniczych, 2 ambulanse typu ”T” oraz 5 ambulansów typu „P”.  W tym samym czasie na miejsce zdarzenia dociera Policja, która zabezpiecza zdarzenie i rozpoczyna czynności zmierzające do ustalenia przyczyn wypadku. Koordynator działań medycznych wyznacza dwie osoby do segregacji medycznej oraz osobę, która koordynowała przyjazd ambulansów oraz wozów bojowych na miejsce zdarzenia. Poszkodowanych w wypadku zostaje prawie 40 osób. Pomocy w pociągu udzielają Ratownicy, a następnie w działania włączają się Strażacy oraz Policjanci.

 

 

Zadania:

 • gaszenie pożaru;
 • zabezpieczenie pożaru;

Siły:

 • Policja: dwa samochody prewencji;
 • OSP: j/w;
 • PCK: j/w;
 • Pogotowie: 2 x P.

Szef pozoracji: organizatorzy

 

 • Quady

W drugim dniu uczestnicy manewrów rozpoczęli od nauki jazdy na quadach. Każdy uczestnik został odpowiednio przeszkolony a następnie mógł spróbować swoich sił w podczas prawdziwej jazdy kładem po terenowym torze przeszkód. Po paru długich godzinach nauki przyszedł czas na próbę. Organizator oznajmił, że odbędzie się wyścig na quadach, którego zwycięzca otrzyma w nagrodę Mercedesa Sprintera. Wszyscy podeszli do sprawy niezwykle poważnie i w trudnym terenie z mozołem zdobywali rozmieszczone odpowiednio 3 kroplówki, które podczas przejazdu należało zbierać. Za zgubienie choć jednej dostawało się czasowe punkty karne. Wyścig wygrała grupa PCK z Kielc a następnie po powrocie do ośrodka odebrała swojego "Sprintera" o wymiarach 15x20cm.


 

 

Wśród osób obserwujących można było zauważyć Starostę Powiatu Kłobuckiego Stanisława Garncarka oraz Wicestarostę Romana Minkina:


 

O III Manewrach pisała również prasa:

 

 

 

Sprawozdanie z II Manewrów Służb ratowniczych można przeczytać na stronach: BGR PCK i OSP Zbory

 

Poniżej można obejrzeć pozostałe zdjęcia z przebiegu III OMSR, które są dostępne również w galerii:

 

Share on Myspace