Mokra. 70-ta rocznica

W dniach 28-30 sierpień 2009 odbyły się uroczystości upamiętniające 70-tą rocznicę bitwy pod Mokrą. Nasza jednostka również wzięła udział w powyższych obchodach. Wzięliśmy udział w głównych uroczystościach pod pomnikiem w Mokre 30 sierpnia 2009.

W dniu 28 sierpnia odbyła się konferencja pt. "70 rocznica Bitwy pod Mokrą i wybuch II Wojny Światowej na Ziemi Kłobuckiej".

W dniu 29 sierpnia odbył się rajd Pamięci Szlakiem Walk Wołyńskiej Brygady Kawalerii pod Mokrą: Podłęże Królewskie, Wilkowiecko, Mokra, Parzymiechy, Ostrowy.

Ostatniego dnia obchodów, w uroczystościach wzięła również udział nasza jednostka. O godzinie 10.00 stawiliśmy się na zbiórkę pod szkołą podstawową w Mokrej, następnie została sformowana kolumna i wszyscy przeszli pod pomnik upamiętniający bitwę.

Pod pomnikiem nastąpiły oficjalne obchody upamiętniające rocznicę bitwy, z udziałem między innymi przewodniczącego Parlamentu Europejskiego prof. Jerzego Buzka, szefa BBN Aleksandra Szczygło, oraz władz samorządowych powiatu kłobuckiego, gminy Miedźno, miasta Częstochowy, kombatantów oraz wielu innych. Z ramienia władz samorządowych gminy Popów na uroczystości stawił się Wójt Bolesław Świtała.

Pierwszym elementem oficjalnych obchodów pod pomnikiem był odbiór oddziałów przeprowadzony prze Aleksandra Szczygło, następnie przedstawiono zgromadzonym przybyłych gości. O godzinie 12.00 ks. biskup Jan Franciszek Wątroba odprawił uroczystą mszę świętą na ołtarzu polowym.

Po mszy świętej odbyły się przemówienia okolicznościowe, apel poległych oraz salwa honorowa. Ostatnim elementem urocystości pod pomnikiem było uroczyste składanie wieńców.

Po zakończeniu obchodów pod pomnikiem Kompania Honorowa wraz pocztami sztandarowymi przeszła na boisko sportowe szkoły w Mokrej gdzie dla zgromadzonych zaśpiewał zespół "Wiarusy" z Lublińca a kłobucki MOK przygotował widowisko pod tytułem: "Był taki czas".

O godzinie 16.00 odbyła się rekonstrukcja bitwy. Jak wyglądała możecie państwo obejrzeć na załączonych do powyższego artykułu zdjęciach oraz filmach.

Podczas widowiska mogliśmy podziwiać również popisy pilotów z aeroklubu oraz szarże kawalerzystów.

Dla tych co nie byli na obchodach 70-tej rocznicy bitwy pod Mokrą przygotowaliśmy również filmy, które można obejrzeć w galerii poniżej.

O Mokrej pisano również w prasie między innymi w Gazecie Kłobuckiej, w której to możemy obejrzeć między innymi zdjęcia autorstwa naszego druha Kamila Łyko, jest to zdjęcie wybuchu podczas rekonstrukcji oraz zdjęcie wykonującego akrobacje samolotu.

Nad powyższą imprezą patronat objeli:

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Kaczyński

Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie

TVP Historia

TVP Katowice

Starostwo Powiatowe w Kłobucku

Gmina Kłobuck

Gmina Miedźno

Częstochowska Organizacja Turystyczna

Regionalne Towarzystwo Społeczno - Kulturalne w Miedźnie

Stowarzyszenie "Twierdza Częstochowska"

Zespół Szkół Nr 3 w Kłobucku